• S.S.S. :

  1. Isı Payölçer Nedir?
   Isı pay ölçer bir ısı sayacı olup, dairenin harcamış olduğu toplam ısının tespit edilmesini ve buna göre gider dağılımının yapılabilmesini sağlar. Her radyatöre monte edilir.

  2. Nerelerde kullanılır?
   İçinde kalorifer peteği bulunan yeni ya da eski tüm yapılarda ısı pay ölçer kullanılabilir.

  3. Ne işe yarar?
   Isı pay ölçer, takıldığı mekanın ısıtılması sırasında ne kadarlık bir enerji harcandığının tespitini yapar. Termostatik vanalarla birlikte kullanılması %30'a varan yakıt tasarrufunu beraberinde getirir.

  4. Isı Payölçer sisteminin kombiden farkı nedir?

   Isı pay ölçer sistemiyle her dairenin en az 15°C sıcaklıkta tutulma zorunluluğu vardır. Bu sıcaklığın üzerindeki değerlerde daire kendi istediği kadar sıcaklık artışı yapar ve kendi harcadığı enerji kadarını öder.

   Kombili sistemde altınızdaki veya üstünüzdeki dairenin kombisini kullanmaması sonucu, ısınmak zorlaşacağından daha fazla enerji harcamaya ve daha fazla para ödemeye sebep olur.

   Ayrıca Isı pay ölçerli sistemde daireye gaz girmez, fakat kombili sistemde bakım, arıza, vb. sıkıntılar olabilir.

  5. Radyatörlerim kapalı olsa da para öder miyim?

   Yönetmeliğe göre Isı pay ölçerli sistemlerde radyatörler tamamen kapatılamaz, mekan sıcaklığı minimum 15°C olmalıdır.

   Ayrıca giriş, merdivenler, vb. ortak alanların ısıtılmasında harcanan enerji ücretinden gelecek olan pay da dairelerin bireysel giderlerine eklenir.

  6. Binadaki diğer dairelerdeki radyatörlerin kapalı olup olmadığını kim bilecek? Radyatör vanaları 15°C ' ye düşürülemeyecek şekilde kilit sistemine sahiptir. Herhangi bir dış etkenle bu vanaların kapatılması durumunda Isı pay ölçer cihaz tarafından algılanıp okumalar sırasında bildirilmektedir ve yöneticiye hazırlanan özet listede belirtilmektedir.

  7. Diğer dairelerin ne kadar ödeme yaptığını nasıl bileceğim?

   Binadaki bütün dairelerin harcamalarını gösteren rapor bizim tarafımızdan hazırlanıp bina yönetimine iletilir. Yönetmeliğe göre en az 3 günlük süreyle olmak üzere binanın duyuru panosunda ilan edilir.

  8. Isı payölçer sistemlerinin termostatik vana ile birlikte kullanılması zorunlu mu? Termostatik vana odaların istenilen sıcaklıkta kalmasını sağladığından kullanımı zorunludur. Termostatik vana mekan istenilen sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak sıcak su akışını keser. Bu sayede aşırı ısınma engellenmiş olup, enerji israfı da önlenmiş olunur. Binanın konumu ve korunumuna da bağlı olarak %40 lara varan tasarrufun sağlanması mümkündür.

  9. Bir daireye kaç tane takılır?
   Daire içinde bulunan her peteğe bir adet Isı pay ölçer takılır. Eski ya da yeni tip olması durumu değiştirmez ve cihaz montajı ekipler tarafından kısa sürede yapılır.

  10. Nasıl Çalışır?
   Isı pay ölçer cihazı, odanın ve peteğin sıcaklığını ayrı ayrı ölçerek aradaki ısı farkının hesaplanmasıyla, tüketimin nekadar olduğunu belirler.

  11. Ölçümler nasıl toplanır?
   Her Isı pay ölçer verileri toplar ve bir radyo vericisi ile bu verileri gönderir. Radyo vericisi ısı pay ölçerin içinde bulunmaktadır.

  12. Okuma yapmak için eve mi giriyorsunuz?

   Okuma yapmak için darie içerisine girilmez, servis elemanlarında bulunacak olan el bilgisayarlarına ısı sayaçlarından alınan sinyaller sayesinde harcanan ısı miktarı verileri aktarılıyor. Kısa zaman sonra veriler toplanıp merkeze bildiriliyor.

  13. Yakıt parasını kim bölüştürüyor?
   Yönetici Honeyhome'a yakıt faturasını iletir. Aktarılan tutarlar ısı sayacından toplanıp, servis elemanlarından gönderilen verilere göre, yönetmelikte belirtilen şekliyle faturalma yapan Honeywell EWI paylaşım programıyla, otomatik olarak paylaştırılır ve raporlar hazırlanır.

  14. Sistemin işletme maliyeti ve şekli?
   Cüzi miktarlarda olan aylık okuma ve faturalandırma bedeli dışında bir işletme maliyeti yoktur.

  15. Payölçerim arızalanırsa ve ben de fark etmezsem ne olacak?

   Payölçeriniz arızalandığında okuma sırasında sistem tarafından belirlenir ve siz farketmeseniz de arıza belirlenmiş olur.

  16. Fatura Paylaştırma hizmeti için ayrıca para ödeyecek miyim?

   Yönetmeliğe uygun bir paylaşımın yapılması uzmanlar tarafından yapılan yönetmeliğe uygun yazılımlarla yapılır ve ücretlidir. Yönetmeliğe uygun, soğru ve adil bir faturalandırma için bizlerden teklif alabilirsiniz.

  17. Bu cihazı kullanmak yasal olarak zorunlu mu?
   Enerji verimliliği yasası, ısı paylaşım yönetmeliği gereğince, 2012 yılının Mayıs ayına kadar, merkezi sistemle ısınan dairelerin ısı pay ölçer uygulamasına geçmesi için süre tanınmıştır..

  18. Sistemin uygulanmaması durumunda verilecek cezai bir yaptırım var mıdır?
   Yönetmeliğe göre cezada Türk Ceza Kanunu hükmü vardır. Fakat cezanın ne ve nasıl olacağı belirli değildir.

  19. Kablolu cihaz satıyor musunuz (M-Bus vs..) ?

   Isı payölçerlerimiz kablosuz tiptedir sadece talep üzerine veri toplama arabirimleri montaj edilirse bunların merkezle kablo ile haberleşmesi gerekebilir fakat bizim verdiğimiz okuma hizmetinde buna ihtiyacız yoktur, çünkü okumalarımızı direkt olarak ısı payölçerden Radyo sinyalleri aracılığı ile almaktayız. Daire girişinde kullanılan kalorimetre ve su sayaçlarında kablolu sistemler tavsiyemizdir, kullanılan 2 damarlı kablo girdi-çıktı sistemi ile kolayca ısıtma kolon hattının yanından çekilir.

  20. 5627 NO’LU ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU NEDİR?

   Kanunun kapsamına göre Madde 2-(1) enerjinin tüketim asamasında binalarda enerji verimliliğinin arttırılmasına ve desteklenmesine, toplum genelinde enerji bilincinin gelistirilmesine, yenilenebilir enerji kaynaklarından yaralanılmasına yönelik uygulanacak usul ve esasları kapsamaktadır.

  21. 5627 NO’LU ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU’NUN BİZİMLE İLGİSİ VAR MI?

   Evet. Resmi gazetenin 26847 sayılı mükerrer sayısında yayınlanan yönetmeliğin Geçici Madde 1-(1)’e göre; - Bu Yönetmelik hükümlerinin merkezi ısıtma veya sıhhi sıcak su sistemine sahip mevcut binalar, insaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamıs binalar ve proje değisikliği gerektiren esaslı onarımlar ile mekanik tesisat değisikliği gerektiren binalar için uygulanabilir olan maddeleri uyarınca yapılması gereken is ve islemler, bina sahibi veya yöneticisi, bina yönetim kurulu, enerji yöneticisi ile isletmecisi tarafından 5627sayılı enerji verimliliği kanununun 7 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi ve geçici 6’nci maddesi gereğince 02.05.2007 tarihi itibari ile bes yıl içinde yerine getirilir. Bu hüküm gereğince 02.05.2007 tarihinden baslamak üzere mevcut konutlarımızın kanuna göre gerekli ısı ve kontrol ekipmanlarının kanuna uygun kullanılacak sekilde 02.05.2012 tarihine kadar eksikliklerinin tamamlanması gerekmektedir.

  22. 5627 NO’LU ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU’NUN UYGULANMAMASINDAN

   KANUN KARSISINDA KİMLER SORUMLU TUTULUR?

   İlgili yönetmeliğin hükümlerine göre sistemin uygulanmaması durumunda kanun karsısında;

   - Bina sahibi

   - Bina yöneticisi

   - Bina yönetim kurulu

   - Enerji yöneticisi

   - İsletmecisi, doğrudan sorumludur.

   (Madde 4, Madde 11 ve Geçici Madde 1-(1)

  23. YÖNETİM PLANIMIZ, 5627 NO’LU ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNUNA UYMAK ZORUNDA MI?

   Yönetmeliğin, ondördüncü maddesine göre ( yönetim planı ve sözlesmelerin yönetmeliğe aykırı hükümlerinin değistirilmesi baslıklı ); yönetim planının bu yönetmeliğe aykırı olan hükümleri üç ay içinde bu yönetmeliğe uygun hale getirilir.

  24. 5627 NOLU ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNUNA UYULMAMASININ CEZASI VAR MIDIR?

   Kanun ve yönetmeliklerine uyulmaması durumunda kanuna muhalefetten TCK (Türk Ceza Kanunu) gereği yaptırımı vardır.

  • Hakkımızda

   Honeywell International ( www.honeywell.com ), teknoloji ve imalat konularında Fortune 100 şirketleri arasında yer alan, havacılık/uzak ürünleri ve servisleri, binalar, konutlar ve fabrikalar için otomatik kontrol teknolojileri, otomastik sanai ürünleri turbo şarj cihazları ve özel kimyasal alanlarında dünya çapında hizmet sunan çok yönlü bir markadır. Merkezi Morris Township, New Jersey'de (ABD) bulunan kuruluşun hisseleri, NewYork, Londra ve Chicago borsalarında işlem görmektedir. Honeywell hakkında daha fazla haber ve bilgi için lütfen www.honeywell.com.tr adresini ziyaret ediniz.

  • İletişim

   e-posta: info@evotekotomasyon.com

   Adres:
   Site Mah. Samanyolu Cad. Adıvar Sok. Saadet Apt. No:46/2 PK. 34760 Çakmak- Ümraniye/ İstanbul

   Tel: (0216) 573 1849
   Fax: (0216) 469 7571